Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gruzie 2019 poprvé - část čtvrtá

9. 4. 2019

CESTOVÁNÍ:

Jízdenka Břeclav – Brno RegioJet: 59 Kč

Jízdenka Brno – Praha RegioJet: 175 Kč

Jízdenka MHD Praha 90 minut: 32 Kč

Jízdenka letiště Kutaisi – Batumi: 15 lari (130 Kč)

Jízdné Batumi – Kutaisi centrum: 15 lari

Jízdné Kutaisi centrum – Hotel Globus: 10 lari

Jízdenka Kutaisi – Kutaisi letiště: 5 lari (44 Kč)

Lanovka v Batumi – 15 lari

Taxi Batumi – Kutaisi 120 lari (nevyužil jsem)

Batumi Cart – 2 lari, jedna jízda 0,3 lari (30 tetri) 17/2,6 Kč. Kupuje se v automatech, co jsou na každém kroku. Vydávají ji i v infostánku u pobřeží.

Jízdné Kutaisi 40 – 50 tetri

Z Prahy hlavní nádraží lístek na MHD 90 minut za 32 Kč. Metrem C na vedlejší stanici Muzeum, tam přesednout na trasu A, ve stanici Nádraží Veleslavín přesednout na autobus č 119 směr letiště, autobus jede až do půlnoci v intervalu 6 – 10 minut a zastavuje přímo před terminálem. Případně jde jet přímou linkou Hlavní nádraží – letiště za 60 Kč, odjezd každou půlhodinu.

Směnárna na letišti Kutaisi funguje i v noci kurz za Euro 13. 3. 2019 byl 2,987. V Batumi i Kutaisi směnárny na každém kroku, některé i v noci, kurz lehce lepší 3,015 – 3.037.

Na letišti přepážka dopravců Omni Bus a Geogian Bus, každá společnost asi jinou trasu. Minimálně do Kutaisi, Batrumi a Tbilisi.

Na letišti u stánku Magticom zdarma mapy Batumi a Tbilisi, Kutaisi neměli.

SIM karta společnosti Magticom – 38 lari (5 GB dat, 100 minut místního volání a 1000 místních SMS) mají i variantu za 25 Lari. U jejich stánku zdarma mapy Batumi a Tbilisi. Mezi přepážkami dopravců ještě společnost Magti, jejich SIM za 15 lari (5 GB dat + volné místní SMS a MMS), zajímavější varianta je za 30 lari (3 GB dat, místní volání, SMS a MMS zdarma + 30 minut mezinárodního volání). Ochotně aktivují kartu v jakémkoliv telefonu. Všechny turistické SIM karty jsou na 15 dní, ale předpokládám, že se dají dobít.

Delfinárium Batumi, vstupné 15 lari, koupání s delfíny děti 100, dospělí 150 lari, produkce odpoledne v 16 hodin.

Městská doprava Batumi. Nutná Batumi Card, kupuje se v automatech, co jsou na každém kroku. Vydávají ji i v infostánku na pobřeží kousek od dolní stanice lanovky. Některé zastávky jsou psány i anglicky. Spoj č 10 jezdí z centra na letiště Batumi.

Mikrobus z letiště Kopinatri zastavuje v Batumi před hotelem Radisson Blu. Maršrutky, ale běžně odjíždí od katolického kostela na křižovatce Gogebashvili stret a Shavsheti stret, asi 150 metrů od dolní stanice lanovky.

Maršrutka z Kutaisi směr Batumi jede každou půlhodinu, projíždí po cestě okolo letiště, kde je i zastávka. Jízdní řády jsou vyvěšené na výloze dopravní kanceláře, ale jen v gruzínštině. První jede v šest ráno, poslední okolo desáté. To samé platí o spojích směr Tbilisi.

Lanovka Batumi – obousměrná jízdenka stojí 15 Lari.

KUTAISI:

Dálkové spoje zastavují na centrální autobusové stanici v těsném sousedství vlakového nádraží. Maršrutky i autobusy označené jedničkou jedou do centra. Hned po přejetí řeky Riony je zastávka a deset metrů od ní infocentrum. Zdarma mapa města. Mluví anglicky i rusky. V parčíku dolní stanice lanovky nahoru do zábavného parku. V provozu tuším od 12 do 19 hodin.

Na centrálním autobusovém nádraží je hotel Okriba, pro ty co nechtějí v noci hledat ve městě. Kvalitu ale neznám.

Na rohu centrálního autobusového nádraží (směrem k McDonaldu) je dopravní kancelář, kde prodávají lístky na dálkové spoje (ale často stačí oslovit nadháněče, usadí do maršrutky a pro lístek sám zajde). Z městských linek tam zastavují minimálně linky: 1, 6, 7, 19, 20, 21, 23, 25, 31, 34, 36, 44, 48, 52, 67.

Na náměstíčku před infocentrem zastavují linky: 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 11, 16, 17, 18 19, 20, 22, 23, 34, 35, 38, 48, 50, 55, 100

Před nemocnicí v těsném sousedství hotelu Globus zastavují spoje: 9, 16, 31, 34, 50, 55, 100

Spoje 50 a 100 mají trochu jiné značení, možná delší trasy, možná jezdí i v noci.

Na dálkové spoje se kupují lístky předem, ve městech a při kratších cestách se platí hotově při vystupování.

Druhé, menší vlakové nádraží je na ulici Tamar Mephe, kousek od nemocnice. Je to konečná vlaků. Před ním zastavují i některé maršrutky.

Další maršrutky odjíždí z menšího autobusového nádraží u parku na N. Dumbadze St., kousek odtud je vinařské centrum, z ulice dost nenápadné. Tady je i menší zeleninová tržnice.

Velká vinotéka je přes řeku od infocentra na křížení ulic Sh. Rustaveli St. A David and Konstantine St.

Hlavní zelný trh na ulici Z. Paliashviki mezi infocentrem a hlavním náměstím s „Kolchidskou fontánou“.

Podobně jako v Batumi tak i v Kutaisi a nejspíš po celém státě oranžové automaty. Něco jako náš Czech Point. Nahoře možnost přepnout do angličtiny i ruštiny. Dá se tam dobýt telefon, zaplatit parkovné, pojištění a kdoví co všechno.

UBYTOVÁNÍ:

Ubytování, dvoulůžkový pokoj Kutaisi Hotel Globus: 60 lari (522 Kč/noc/pokoj)

Ubytování Kutaisi Hotel Globus. On to je vlastně penzion. Osm pokojů ve dvou patrech. V přízemí recepce (počítač, židlička a pod schody do patra lůžko pro recepčního), kuchyňka, kde jsou za příplatek schopni připravit snídani, velká místnost s posezením. Dveře se nezamykají, a jelikož recepční spí v recepci je otevřen pravděpodobně non-stop. Alespoň, když jsem se ptal, jestli by byl problém přijet mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní, ta prý stačí napsat. V přízemí budovy je také malý market, otevírat dveře jsem slyšel i ve dvě ráno, pravděpodobně otevřen také non-stop.

JÍDLO:

Chačapuri + pivo, restaurace v Batumi: 20 lari (174 Kč)

Chinkali – taštička s mletým masem případně i jiné varianty v Kutaisi 70 tetri/kus

Pivo – čepované v restauraci 3 lari, na tržnici v Kutaisi 1,5 lari

Pečivo. Levné. Puri, chlebová placka z pece 70 tetri, taštička 10 x 25 cm plněná mletým masem 1 Lari, plněná vepřovými vnitřnostmi a zeleninou 1,5 lari.

Pokud si vzpomenu, přidám další, případně se ptejte ideálně SZ na FB.

O Tbilisi a dalších městech zase příště, po návratu z další cesty.  Kdo se chce přidat, vyrážím 7. 5. hlavně za vínem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář